O mnie

Marek Materek

Marek Materek

Marek Materek

Urodziłem się w Starachowicach. Przez kilkanaście lat mieszkałem w Suchedniowie. Do Starachowic wróciłem wybierając naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Jestem absolwentem Collegium Civitas w Warszawie. Studiowałem Stosunki Międzynarodowe. Ukończyłem również studia podyplomowe Zarządzanie Nieruchomościami.

Społecznie

Od najmłodszych lat zaangażowany jestem w działalność społeczną: jestem pomysłodawcą i współzałożycielem Stowarzyszenia Młodzieży Suchedniowa (SMS), współzałożycielem Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Jako przewodniczący Stowarzyszenia Młodzieży Suchedniowa inicjowałem i koordynowałem: świąteczne zbiórki żywności, aukcje charytatywne, Dni Papieskie, wystawy „Suchedniów dawniej i dziś” i wiele innych przedsięwzięć angażując do pracy społecznej kilkadziesiąt młodych osób.

m (8)

W Wąchocku w gospodarstwie Pani Ani Lorenzen

Jako radny Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice inicjowałem i współorganizowałem m.in.: cykl konferencji pt. „Herbatka w Europie”, akcję „Serce pod choinkę”. W Starachowicach organizowałem również: „Toast za wolność” w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, Forum Samorządów Uczniowskich z udziałem Janiny Ochojskiej, na które zjechali uczniowie z terenu całego województwa, spotkanie z legendarną tramwajarką Henryką Krzywonos, spotkanie z dyrektorem Religia.tv księdzem Kazimierzem Sową. Inicjowałem również społeczną kampanię referendalną w Starachowicach. Organizowałem debatę „Ty naprawdę decydujesz” z udziałem naukowców.

Ks. Kazimierz Sowa w Starachowicach

Ks. Kazimierz Sowa w Starachowicach

W maju 2013 roku z grupą znajomych i przyjaciół powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Projekt: Starachowice. Stowarzyszenie ma zadanie łączyć energię młodych z doświadczeniem starszych. Pierwszym tematem, którym się zajęliśmy był projekt wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Starachowicach. Zorganizowaliśmy debatę na której przybliżyliśmy samorządowcom i mieszkańcom ideę wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego. Następnie organizowaliśmy spotkania na których ponad podziałami wypracowaliśmy projekt regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Projekt trafił do radnych i zastępców prezydenta. Po przedterminowych wyborach prezydenckich sięgnął po niego prezydent miasta. W 2014 roku mieszkańcy Starachowic po raz pierwszy będą mogli głosować na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Stowarzyszenie współorganizuje również imprezy na Piachach. Klaudia Łabędzka prowadzi zajęcia zumby, odbywają się konkursy dla najmłodszych i starszych. Wszystko to połączone jest z Turniejem Siatkówki Plażowej.

Członkowie Stowarzyszenia Projekt Starachowice

Członkowie Stowarzyszenia Projekt Starachowice

Działalność społeczna sprawia mi ogromną satysfakcję. Staram się nie obserwować biernie otaczającej nas rzeczywistości, tylko małymi krokami zmieniać ją na lepsze.

Termomodernizacje

Działalność społeczna pozwoliła mi na zdobycie doświadczenia, które po ukończeniu szkoły średniej zacząłem wykorzystywać w pracy zawodowej. W 2008 roku rozpocząłem staż w rodzinnej firmie zajmującej się rozliczaniem kosztów ciepła i wody. Pracując tam zaproponowałem rozwinięcie działalności firmy i zajęcie się kompleksowymi termomodernizacjami budynków. Tak też się stało. Organizowałem Konferencje Wspólnot Mieszkaniowych pt: „Termomodernizacja w praktyce”, które odbyły się w kilkunastu miastach. Koordynowałem również konkurs na „Najbardziej Energooszczędną Wspólnotę Mieszkaniową”. Moja praca polega na koordynowaniu procesu termomodernizacji budynku od spotkania z mieszkańcami, przez wykonanie niezbędnej dokumentacji do momentu uzyskania premii termo modernizacyjnej lub remontowej z Banku Gospodarstwa Krajowego. W ten sposób pomogłem znacząco zmniejszyć koszty centralnego ogrzewania i zmienić wizerunek ponad 100 Wspólnot Mieszkaniowych.

Wspólnota Mieszkaniowa w Lipsku

Przemieszczając się po Kielcach, Skarżysku Kamiennej, Jędrzejowie, Sitkówce Nowiny, Końskich, Stąporkowie, Lipsku, Stalowej Woli obserwuję piękniejące budynki Wspólnot Mieszkaniowych. Cieszę się, że mogę dokładać do tego swoją cegiełkę.

Parlament Europejski

Różę Thun – szefową Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, organizatorkę kampanii „Tak w Referendum”- znałem z mediów i Parad Schumana. Osobiście miałem okazję poznać Różę Thun w 2007 roku podczas jednej z „Herbatek w Europie”. W ramach zainicjowanego przeze mnie cyklu odbyła się konferencja, której była gościem jako Szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Otwarcie biura poselskiego w Kielcach od lewej Beata Materek, Róża Thun, Marek Materek, Małgorzata Janduła

Otwarcie biura poselskiego w Kielcach od lewej Beata Materek (mama) Róża Thun, Marek Materek, Małgorzata Sikora

W 2009 roku Róża Thun kandydowała do Parlamentu Europejskiego z okręgu obejmującego świętokrzyskie. Ucieszyłem się, że nasz region ma szansę mieć swojego kompetentnego reprezentanta w Brukseli. Zaangażowałem się w kampanię wyborczą. 7 czerwca 2009 roku Róża Thun ogromną ilością głosów wybrana została posłanką do Parlamentu Europejskiego. Dwa miesiące później otrzymałem propozycję pracy dla Pani Poseł w regionie świętokrzyskim.

Alicja Czarnecka odbiera symboliczny bilet do Brukseli z rąk Marka Materka fot Łukasz Zarzycki

Wręczenie biletu do Brukseli Pani Alicji Czarneckiej, laureatce Lauru Wolontariatu

Prowadzę biuro regionalne w Kielcach i koordynuję pracę biur powiatowych w Starachowicach, Ostrowcu świętokrzyskim, Sandomierzu, Pińczowie i Jędrzejowie. Cyklicznie organizowałem Konkurs Europa to My, który odbywał się w każdym powiecie naszego regionu. Koordynowałem konkursy: „Unia bez barier”, „Stawka mniejsza niż”. Organizowałem spotkania posłanki z mieszkańcami Kielc, Starachowic i wielu innych miejscowości naszego regionu. Minione lata to: kilkaset przedsięwzięć w których uczestniczyłem jako przedstawiciel Pani Poseł, kilkadziesiąt tysięcy kilometrów spędzonych za kierownicą. Przy tej okazji na swojej drodze spotkałem kilkanaście tysięcy osób.

Róża Thun; Marek Materek; Robert Jaworski; Zdzisław Wrzałka  (1)

Marek Materek, Burmistrz Chęcin Robert Jaworski, Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun

Praca z Różą Thun stała się dla mnie niezwykłą przygodą. Pozwoliła mi zdobyć ogromne doświadczenie. Swoimi działaniami staram się wspierać szefową, która jest osobą niezwykle aktywną i zaangażowaną. Praca Pani Poseł w Parlamencie Europejskim przynosi konkretne efekty jak chociażby obniżenie stawek za roaming. W 2011, 2013 i 2014 roku Róża Thun została wybrana europosłem roku prestiżowego pisma „The Parliament Magazine”. Nagroda przyznawana jest dla najbardziej aktywnych i wpływowych posłów do Parlamentu Europejskiego. Jest pierwszą w historii europosłanką z Polski wyróżnioną trzykrotnie!

Kielce, 27.05.2014 r. Roza Thun i Marek Materek. Fot. Lukasz Zarzycki

Politycznie

Polityka i działalność samorządowa interesowały mnie od zawsze. Na wstąpienie do partii politycznej zdecydowałem się jednak stosunkowo niedawno. Gdy udało mi się zebrać grupę osób o podobnym do mnie sposobie patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość zdecydowałem się na przystąpienie do Platformy Obywatelskiej.

Decyzję o wstąpieniu do PO podjąłem w październiku 2011 roku. Założyliśmy wtedy w Starachowicach Koło PO im. Roberta Schumana. Hasłem, które przyświecało nam od samego początku były słowa Róży Thun „Polityka jest taka, jaką my ją robimy:. W październiku 2013 roku delegaci na zjeździe powierzyli mi kierowanie strukturami PO w powiecie starachowickim. Szybko przystąpiliśmy do pracy: otworzyliśmy nowe biuro, utworzyliśmy radę programową Nowe Starachowice, do Platformy przyłączyły się nowe osoby, zorganizowaliśmy spotkania z mieszkańcami wszystkich gmin powiatu starachowickiego, uruchomiliśmy wspólne dyżury parlamentarzystów i samorządowców. Kandydatka rekomendowana przez nas w wyborach prezydenckich uzyskała trzeci wynik. Wygraliśmy w Starachowicach wybory do Parlamentu Europejskiego.

Otwarcie Biura w Starachowicach

Otwarcie Biura w Starachowicach

9 czerwca 2014 r. Zarząd Regionu Świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej rozwiązał struktury PO w powiecie starachowickim. W uchwale nie podano uzasadnienia. 25 lipca Zarząd Krajowy PO w głosowaniu obiegowym (SMS) usunął mnie z szeregów Platformy Obywatelskiej. Powołano się na zapisy statutu, nie podając przykładu jakim swoim zachowaniem lub działaniem złamałem statut. Od tej decyzji złożyłem odwołanie do Krajowego Sądu Koleżeńskiego. Do partii nie zamierzam wracać, ale chcę aby podano przyczyny dla, których zostałem usunięty.

IMG_9543

Dworzec PKP w Starachowicach

21 lipca 2014 roku ogłosiłem, że będę kandydował na prezydenta Starachowic jako kandydat niezależny z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Materka. Komitet wystawi również kandydatów do Rady Miasta w Starachowicach.