O mnie

Marek Materek

64419_573059762711692_1569442410_n

Parlament Europejski

Urodziłem się w Starachowicach. Przez kilkanaście lat mieszkałem w Suchedniowie. Do Starachowic wróciłem wybierając naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Jestem absolwentem Collegium Civitas w Warszawie. Studiowałem Stosunki Międzynarodowe. Ukończyłem również studia podyplomowe Zarządzanie Nieruchomościami.

Społecznie

Od najmłodszych lat zaangażowany jestem w działalność społeczną: jestem pomysłodawcą i współzałożycielem Stowarzyszenia Młodzieży Suchedniowa (SMS), współzałożycielem Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Jako przewodniczący Stowarzyszenia Młodzieży Suchedniowa inicjowałem i koordynowałem: świąteczne zbiórki żywności, aukcje charytatywne, Dni Papieskie, wystawy „Suchedniów dawniej i dziś” i wiele innych przedsięwzięć angażując do pracy społecznej kilkadziesiąt młodych osób.

m (8)

W Wąchocku w gospodarstwie Pani Ani Lorenzen

Będąc radnym Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice inicjowałem i współorganizowałem m.in.: cykl konferencji pt. „Herbatka w Europie”, akcję „Serce pod choinkę”. W Starachowicach organizowałem również: „Toast za wolność” w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, Forum Samorządów Uczniowskich z udziałem Janiny Ochojskiej, na które zjechali uczniowie z terenu całego województwa, spotkanie z legendarną tramwajarką Henryką Krzywonos, spotkanie z dyrektorem Religia.tv księdzem Kazimierzem Sową. Inicjowałem również społeczną kampanię referendalną w Starachowicach. Organizowałem debatę „Ty naprawdę decydujesz” z udziałem naukowców.

IMG_9176 - Kopia

Z Ks. Kazimierzem Sową i Burmistrzem Jarosławem Samelą w Opactwie Ojców Cystersów

Zaangażowałem się również w tworzenie Stowarzyszenia Starachowickich Organizacji Pozarządowych (SOP). Wierzę, że współpraca organizacji trzeciego sektora pomoże: w utworzeniu Centrum Organizacji Pozarządowych w Starachowicach. Mam nadzieję, że w przyszłości w Starachowicach powstanie Inkubator dla organizacji trzeciego sektora. O tym jak wygląda praca takiej instytucji mogliśmy przekonać się ostatnio. Do Starachowic zaprosiłem przedstawicieli Stowarzyszenia Edukacja przez Internet. Dzięki współpracy i dobrze napisanym projektom siedem organizacji otrzymało wsparcie trenerów i granty finansowe na rozwój.

Pod koniec maja z grupą znajomych i przyjaciół powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Projekt: Starachowice. Stowarzyszenie ma zadanie łączyć energię młodych z doświadczeniem starszych. Pierwszym tematem, którym się zajęliśmy jest projekt wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Starachowicach.

Członkowie Stowarzyszenia Projekt Starachowice

Członkowie Stowarzyszenia Projekt Starachowice

Działalność społeczna sprawia mi ogromną satysfakcję. Staram się nie obserwować biernie otaczającej nas rzeczywistości, tylko małymi krokami zmieniać ją na lepsze. Uśmiech na twarzach osób, którym udaje się pomóc  jest dla mnie najcenniejszą nagrodą.

Termomodernizacje

Działalność społeczna pozwoliła mi na zdobycie doświadczenia, które po ukończeniu szkoły średniej zacząłem wykorzystywać w pracy zawodowej. W 2008 roku rozpocząłem staż w firmie zajmującej się rozliczaniem kosztów ciepła i wody. Pracując w branży zaproponowałem rozwinięcie działalności firmy i zajęcie się kompleksowymi termomodernizacjami budynków. Tak też się stało. Organizowałem Konferencje Wspólnot Mieszkaniowych pt: „Termomodernizacja w praktyce”, które odbyły się w kilkunastu miastach. Koordynowałem również konkurs na „Najbardziej Energooszczędną Wspólnotę Mieszkaniową”. Moja praca polega na koordynowaniu procesu termomodernizacji budynku od spotkania z mieszkańcami, przez wykonanie niezbędnej dokumentacji do momentu uzyskania premii termo modernizacyjnej lub remontowej z Banku Gospodarstwa Krajowego. W ten sposób pomogłem znacząco zmniejszyć koszty centralnego ogrzewania i zmienić wizerunek ponad 100 Wspólnot Mieszkaniowych.

Wspólnota Mieszkaniowa w Lipsku

Praca w firmie sprawia mi mnóstwo satysfakcji, ponieważ promowanie termomodernizacji budynków traktuję jako swego rodzaju misję. Praca jest przyjemna, ponieważ mam pewność, że rozwiązania, które proponuję mieszkańcom poszczególnych budynków w przyszłości przyniosą im konkretne oszczędności. Przemieszczając się po Kielcach, Skarżysku Kamiennej, Jędrzejowie, Sitkówce Nowiny, Końskich, Stąporkowie, Lipsku, Stalowej Woli obserwuję piękniejące budynki Wspólnot Mieszkaniowych. Cieszę się, że mogę dokładać do tego swoją cegiełkę.

Parlament Europejski

Różę Thun – szefową Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, organizatorkę kampanii „Tak w Referendum”- znałem z mediów i Parad Schumana. Osobiście miałem okazję poznać Panią Różę w 2007 roku podczas jednej z „Herbatek w Europie”. W ramach zainicjowanego przeze mnie cyklu odbyła się konferencja, której była gościem jako Szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Otwarcie biura poselskiego w Kielcach od lewej Beata Materek, Róża Thun, Marek Materek, Małgorzata Janduła

Otwarcie biura poselskiego w Kielcach od lewej Beata Materek (mama) Róża Thun, Marek Materek, Małgorzata Sikora

W 2009 roku Róża Thun kandydowała do Parlamentu Europejskiego z okręgu obejmującego świętokrzyskie. Ucieszyłem się, że nasz region ma szansę mieć swojego kompetentnego reprezentanta w Brukseli. Zaangażowałem się w kampanię wyborczą. 7 czerwca 2009 roku Róża Thun ogromną ilością głosów wybrana została posłanką do Parlamentu Europejskiego. Dwa miesiące później otrzymałem propozycję pracy dla Pani Poseł w regionie świętokrzyskim.

Alicja Czarnecka odbiera symboliczny bilet do Brukseli z rąk Marka Materka fot Łukasz Zarzycki

Wręczenie biletu do Brukseli Pani Alicji Czarneckiej, laureatce Lauru Wolontariatu

Prowadzę biuro regionalne w Kielcach i koordynuję pracę biur powiatowych w Starachowicach, Ostrowcu świętokrzyskim, Sandomierzu, Pińczowie i Jędrzejowie. Cyklicznie organizuję Konkurs Europa to My, który odbywa się w każdym powiecie naszego regionu. Koordynowałem konkursy: „Unia bez barier”, „Stawka mniejsza niż”. Organizowałem spotkania posłanki z mieszkańcami Kielc, Starachowic i wielu innych miejscowości naszego regionu. Minione lata to: kilkaset przedsięwzięć w których uczestniczyłem jako przedstawiciel Pani Poseł, kilkadziesiąt tysięcy kilometrów spędzonych za kierownicą. Przy tej okazji na swojej drodze spotkałem kilkanaście tysięcy osób.

Róża Thun; Marek Materek; Robert Jaworski; Zdzisław Wrzałka  (1)

Marek Materek, Burmistrz Chęcin Robert Jaworski, Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun

Praca z Posłanką Różą Thun stała się dla mnie niezwykłą przygodą. Pozwoliła mi zdobyć ogromne doświadczenie. Mam poczucie, że uczestniczę w ważnym projekcie. Swoimi działaniami staram się wspierać szefową, która jest niezwykle aktywna i zaangażowana. Praca Pani Poseł w Parlamencie Europejskim przynosi konkretne efekty jak chociażby obniżenie stawek za roaming. W 2011 i 2013 roku Róża Thun została wybrana europosłem roku prestiżowego pisma „The Parliament Magazine”. Nagroda przyznawana jest dla najbardziej aktywnych i wpływowych posłów do Parlamentu Europejskiego. Jest pierwszą w historii europosłanką z Polski wyróżnioną dwukrotnie.

Świętokrzyska Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun

Świętokrzyska Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun, Marek Materek i Marszałek Jan Maćkowiak

Politycznie

Polityka i działalność samorządowa interesowały mnie od zawsze. Na wstąpienie do partii politycznej zdecydowałem się jednak stosunkowo niedawno. Gdy udało mi się zebrać grupę osób o podobnym do mnie sposobie patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość zdecydowałem się na przystąpienie do Platformy Obywatelskiej. W 2012 roku założyliśmy w Starachowicach koło środowiskowe im. Roberta Schumana. Jest ono otwarte dla wszystkich osób mających własne pomysły i chcących działać. W naszej działalności skupiliśmy się na poprawie komunikacji pomiędzy przedstawicielami PO a obywatelami.

Marek Materek i Małgorzata Dziamka podczas zebrania założycielskiego

Marek Materek i Małgorzata Dziamka

Organizujemy spotkania, które mają charakter otwarty i może w nich uczestniczyć każdy mieszkaniec. Gościliśmy u siebie posłów Marzenę Okłę Drewnowicz, Zbigniewa Pacelta, Lucjana Pietrzczyka, Artura Gieradę. Naszym gościem była także szefowa świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Kilkukrotnie w naszych spotkaniach uczestniczyła dr Marzena Marczewska – przewodnicząca Komisji Kultury, Edukacji i Sportu w Sejmiku Województwa świętokrzyskiego. W czerwcu 2013 w Starachowicach gościliśmy wicemarszałka Sejmu prof Stefana Niesiołowskiego.

Marzena Okła Drewnowicz Artur Gierada i Marek Materek

Poseł Marzena Okła Drewnowicz, Poseł Artur Gierada, Marek Materek

Organizowane spotkania, odbywają się przy okazji rozmów i współpracy wokół konkretnych tematów ważnych dla mieszkańców naszego powiatu.  Stąd zaangażowanie w nowelizację ustawy prawo o kierujących pojazdami, dającą możliwość egzaminowania kierowców w miastach prezydenckich.

Jako Przewodniczący Koła im. Roberta Schumana starałem się zabierać głos w sprawach ważnych dla Starachowic i powiatu starachowickiego. Zamierzam robić to nadal ponieważ 4 października zostałem wybrany Przewodniczącym struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie starachowickim. Wynik głosowania 31:10 świadczy o tym, że większość członków PO oczekuje zmian w funkcjonowaniu partii i samych Starachowic. Cała nasza uwaga skupi się w najbliższym czasie na pracy merytorycznej.